Szukaj

poniedziałek, 29 września 2014

Dobre rady, cz. II

1. Racuchy będą bardziej pulchne jeżeli do ciasta zamiast mleka użyjemy maślanki.

2. Aby upieczony makowiec nie rozwarstwił się, przed położeniem maku posmaruj surowe ciasto białkiem ubitym z cukrem.

3.  Drożdżowe ciasto będzie żółte, gdy przeznaczoną do ciasta sól utrzesz z żółtkiem.

4. Bakalie wzbogacają smak deserów z bitej śmietany. Ubij więc śmietanę z płynnym miodem (dodaj go pod koniec ubijania zamiast cukru pudru). Deser podawaj z posypką z grubo zmielonych orzechów włoskich.

5. Upieczone ptysie przekrój wzdłuż i odstaw, by wystygły. Wtedy nadziewaj je bitą śmietaną.  Gdyby były gorące - śmietana podeszłaby wodą, a wtedy ptysie by się rozpłynęły.

6. Pyszną masę do ciasta biszkoptowego z bitej śmietany z dodatkiem galaretki: gdy ubijana śmietana zacznie sztywnieć, powoli dosypujemy galaretkę w proszku, np. wiśniową. Biszkopt można też przełożyć bitą śmietaną wymieszaną z zastygniętą i pokrojoną w kosteczkę galaretką

7. Kolorową bitą śmietanę uzyskasz, jeśli podczas jej ubijania dosypiesz odrobinę barwnika spożywczego (nie zmieni smaku śmietany).

8. Śmietana kremówka dobrze się ubije, gdy będzie mocno schłodzona. Dobrze też na godzinę przed ubijaniem schłodzić w zamrażarce końcówki miksera oraz metalową miskę. Gdy śmietana stanie się puszysta, nie przedłużaj ubijania!

9. Pierogi nie będą się rozklejać podczas gotowania, gdy do ciasta dosypiesz 1-2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej.

10. Aby kurczak miał chrupiącą skórkę, pod koniec pieczenia smaruję go roztopionym masłem.

11. Śledzie zyskają korzenny smak, jeżeli wymoczymy je w wodzie z dodatkiem ziaren jałowca, listka laurowego i ziela angielskiego.

12. Placki ziemniaczane będą puszyste, jeśli do masy dodasz nieco rozdrobnionego twarogu.

13. Aby zupa ogórkowa miała łagodniejszy smak, starte na tarce ogórki podsmażam na łyżce masła (ze szczyptą cukru). Do zupy dodaję pod koniec gotowania.

14. Kotlety panierujemy bułką tartą tuż przed położeniem na patelnię. Smażymy wolno, na niezbyt silnie zrumienionym tłuszczu. W przeciwnym razie bułka prędko się przypali, a mięso w środku pozostanie surowe.

15. Przyrządzając kotlet de volaille, należy dobrze rozbić filet i dokładnie go opanierować. Podczas obróbki cieplnej masło (będącego nadzieniem) topi się, więc mogłoby wypłynąć z niestarannie opanierowanego kotleta.

16. Pod koniec smażenia warto położyć na mięsie kawałek masełka, które podniesie walory smakowe. Mięso serwujemy zaraz po ściągnięciu z patelni.

17. Na tłuszczu po smażeniu piersi z kurczaka podsmażamy grube plastry jabłka (antonówka, szara reneta). Na patelni znów kładziemy mięso, przykrywamy plastrami jabłka, podlewamy sokiem jabłkowym i chwilę dusimy pod przykryciem. Mięso skruszeje i nabierze cudownego smaku.

18. Kotlety mielone będą smaczniejsze i pikantniejsze, jeżeli przed panierowaniem posmarujemy mięso cienką warstwą musztardy sarepskiej lub tartego chrzanu.


Podejrzewam, że podane przeze mnie porady są wam po części znane, ale wierzę też w to, że każdy znajdzie dla siebie coś nowego ;)

Chciałam podzielić się dzisiaj  nowym zakupem, książką Moje wypieki i desery, Doroty Świątkowskiej. Gdy ujrzałam książkę na półce w Empiku,do tego w promocyjnej cenie, wiedziałam że muszę ją mieć. Zawarte w niej przepisy są opatrzone w przepiękne zdjęcia, do tego szata graficzna i ogólna obróbka zachwyca. Przepisy są świetne, niezbyt skomplikowane i na pewno do ich wykonania nie będziemy potrzebowali mało spotykanych i trudnych do kupienia produktów. Już dawno nie spotkałam tak praktycznego i fajnego wydania, jeżeli chodzi o słodkości. Polecam każdemu i czekam na drugą część, która już niedługo!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz