Szukaj

środa, 17 lipca 2013

Dobre rady

Chciałam dzisiaj podzielić się z Wami kilkoma poradami, które udało mi się nazbierać z różnych czasopism dla kobiet. Część z nich okazała się naprawdę ciekawa i przydatna. Może posłużą również komuś z odwiedzających tego bloga :)

1. Jak uniknąć zakalca:
Jeśli kruche ciasto ma stanowić spodnią część wypieku, owoce czy ser kładziemy nie na surowy, ale na lekko podpieczony kruchy spód. Tak unikniemy zakalca.

2.Na matową polewę:
Polewa na torcje jest zbyt matowa? Wypędzluj stężałą powierzchnię koniakiem, a będzie lśnić.

3. Aby polewa się nie kruszyła:
Wymieszaj polewę z 1-2 łyżkami jogurtu naturalnego, a nie będzie się kruszyła podczas krojenia ciasta.

4. Kiedy lukrować:
Cukrem waniliowym posypujemy ciasto, póki jeszcze jest gorące. Polewą pokrywamy ciasto letnie. Lukrować można wypiek dopiero po jego całkowitym ostygnięciu.

5. Przydatna marmolada:
Polewa czekoladowa nie będzie wsiąkać w ciasto, jeśli jego powierzchnię uprzednio posmarujemy cienką warstwą podgrzanej marmolady. Podobnie postępujemy, stosując do dekoracji wypieków dżem. Należy go uprzednio posmarować cienką warstwą marmolady - zapobiega to przenikaniu soku owocowego w głąc ciasta. Następnie oblewamy dżem galaretką.





6. Błyskawiczna pasta:
Mrożony szpinak podsmażamy na oleju, doprawiamy pieprzem i czosnkiem roztartym z solą. Pozostaje nam tylko wymieszać go z ugotowanym makaronem. Danie gotowe.

7. Kiedy i czym solić:
Wodę solimy dopiero, kiedy zaczyna wrzeć. Od soli miałkej zdecydowanie lepsza jest sól gruboziarnista - szybciej utwardza białko roślinne i sprawia, że makaron się nie rozgotowuje.

8. Wino dla smaku:
Aby makaron się nie zlepił, do wody, w której się gotuje, dodajemy 2 łyżki oleju. Smak makaronu podniesie kostka rosołowa wrzucona do gotowania lub białe wytrawne wino - skrapiamy nim makaron tuż przed odcedzeniem.

9. Pieczarki:
- Jeśli chesz, by w potrawie zachowały apetyczny jasny kolor, po pokrojeniu skrop je sokiem z cytryny.
- Smażąc pieczarki, staraj się je tylko lekko zrumienić na złoty kolor. Mocniej podsmażone stracą swój delikatny aromat.
- Surowe pieczarki dodawane do sałatki możesz najpierw zblanszować (wrzucić na lekko osolony i zakwaszony wrzątek i gotować 3-5 min.), a potem przelać zimną wodą i dokładnie osączyć. Dzięki temu będą lżejsze dla żołądka.

10. Czym doprawiać pieczarki:
Pieczarki, podobnie jak inne grzyby, nie lubią zbyt dużej ilości dodatków i przypraw. Łatwo stłumić ich naturalny smak. Są jednak dodatki, które idealnie podnoszą ich smak:
MASŁO - wzmacnia aromat i sprawia, że są soczyste;
ŚMIETANA - dodaje kremowej konsystencji i smaku;
NATKA PIETRUSZKI - doskonała do zup i farszów;
SÓL I PIEPRZ - najprostsze, a zarazem najlepsze przyprawy do pieczarkowych dań.

1 komentarz: